Między dywanem, a wykładziną. Co wybrać?

Między dywanem, a wykładziną. Co wybrać?

Urządzając swoje mieszkanie, rzadko kiedy decydujemy się na pozostawienie podłogi bez umieszczonego na niej dywanu. Wiele osób jednak, zamiast pokrywać podłogę w swoim domu panelami podłogowymi czy parkietem woli zastosować w tym celu, dla wielu znacznie milszą i ładniejszą, wykładzinę dywanową. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu postaramy się Państwu przybliżyć zalety dywanów i wykładzin oraz doradzić, w jakich pomieszczeniach najlepiej się one sprawdzą.

Charakterystyka i największe zalety dywanów

Nasze porównanie zaczniemy od opisania dokładnej charakterystyki oraz największych zalet dywanów. Są one bowiem nieco innym rodzajem pokrycia podłogi niż wykładziny. W odróżnieniu od nich dywany mają bowiem zawsze określony kształt i rozmiar. Nie muszą pokrywać całej podłogi w pomieszczeniu, tylko mogą być ułożone w jednym konkretnym miejscu, np. przy kanapie w salonie lub przy fotelu. Stają się wówczas nie tylko praktycznym dodatkiem, który pozwala nam zdjąć kapcie i ułożyć stopy nie na zimnej podłodze, tylko na miękkim, puszystym dywanie lub położyć się na pokrytej dywanem podłodze po to, aby pobawić się z dzieckiem lub z psem. Dywany pełnią bowiem także funkcję dekoracyjną. Dobrze dobrany dywan stanie się bowiem znakomitym dopełnieniem aranżacji salonu, sypialni, gabinetu czy pokoju dziecięcego.

W sklepach, także oczywiście w naszym, mogą Państwo znaleźć bardzo dużo rodzajów dywanów w różnych kolorach i z różnymi elementami dekoracyjnymi, spośród których z pewnością uda się Wam dobrać taki, który będzie idealnie pasował do innych elementów wystroju pomieszczenia.

Charakterystyka i zalety wykładzin dywanowych

Napisaliśmy już, że dywany mogą stać się znakomitym dodatkiem do wystroju każdego pomieszczenia. W przypadku wykładzin dywanowych sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ z racji tego, że pokrywają całą podłogę, wykładziny dywanowe stają się jednym z dominujących elementów aranżacji przestrzeni. Z tego względu są one jednak dużo częściej niż w domach czy mieszkaniach, stosowane w obiektach biurowych oraz w budynkach użyteczności publicznej, gdzie dużo bardziej niż możliwości dekoracyjne stosowanych materiałów liczy się ich funkcjonalność. Nie oznacza to jednak, że ich stosowanie w domu nie ma sensu. Wręcz przeciwnie.

Zastosowanie wykładziny dywanowej w domu jest znakomitym rozwiązaniem, jeżeli chcemy odświeżyć swoje mieszkanie, a na podłodze mamy położone stare panele, wykładzinę PCV lub zniszczony parkiet, natomiast nie mamy środków na ich wymianę. W takich przypadkach pokrycie starej podłogi nową, miękką i przyjemną w dotyku wykładziną będzie dobrym wyborem. Na pewno w mieszkaniu zrobi się znacznie przytulniej. Decyzję o zastosowaniu wykładzin dywanowych w mieszkaniu warto jest także podjąć, jeżeli szukamy szybkiego i w miarę taniego pokrycia podłogi w mieszkaniu, które chcemy wynająć. Wykładzina zawsze estetycznie wygląda i jest łatwa do utrzymania w czystości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *