Wykładzina w domu jako alternatywa dla dywanu

Wykładzina w domu jako alternatywa dla dywanu

Podczas aranżacji wnętrza swojego mieszkania lub domu, w pewnym momencie stajemy przed dokonaniem decyzji, w jaki sposób pokryć podłogę? Przez wiele lat wybór był prosty, na podłodze kładliśmy drewniany parkiet, a na nim umieszczaliśmy duży dywan. Dziś ten model aranżacji pomieszczeń nie jest już jednak zbyt chętnie stosowany.

Na podłodze niekoniecznie umieszczamy drewnianą klepkę, coraz częściej zastępują ją różnego typu panele podłogowe, a dywany, jeżeli w ogóle, to wybieramy raczej mniejsze, tzn. takie, które nie zasłaniają całej podłogi. Jeżeli chcemy jednak w którymś pomieszczeniu mieć na podłodze miękkie pokrycie, wybieramy w tym celu raczej wykładzinę dywanową. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu porównujemy ze sobą dywany i wykładziny dywanowe i wskazujemy, że wykładziny bardzo często mogą być bardzo ciekawą alternatywą.

Jakie są różnice pomiędzy dywanami a wykładzinami dywanowymi?

Dywany różnią się od wykładzin dywanowych wieloma rzeczami. Przede wszystkim rozmiarami. Dywany są dostępne bowiem w bardzo wielu różnych rozmiarach i kształtach. Wykładziny dywanowe z kolei z założenia mają za zadanie dokładne pokrycie całej powierzchni podłogi w pomieszczeniu. Umieszczona w pomieszczeniu wykładzina pokrywa całą powierzchnię. Inna różnica pomiędzy dywanami a wykładzinami jest taka, że wykładziny są montowane na stałe, bezpośrednio na wylewce betonowej. Czasami niektórzy klienci decydują się także na zastosowanie wykładziny w celu pokrycia starego i niezbyt już ładnego parkietu drewnianego lub innego rodzaju pokrycia.

Dywany z kolei nie są umieszczane na podłodze na stałe i nie muszą też zakrywać całej powierzchni podłogi. W ostatnich latach coraz modniejsze i chętniej stosowane są małe dywany lub dywaniki, które pełnią głównie funkcje dekoracyjne i są umieszczane np. przy kanapie w salonie lub przy łóżku w sypialni. Tak zastosowany dywan sprawia, że w mieszkaniu robi się bardziej przytulnie. Małe dywany mają jeszcze tę zaletę, że w dowolnym momencie mogą zostać zwinięte i przeniesione do innego pokoju.

Kiedy warto jest umieścić w domu wykładzinę dywanową?

Wykładziny dywanowe w pomieszczeniach mieszkalnych najlepiej się sprawdzają tam, gdzie zależy nam na dokładnym zakryciu mało estetycznie wyglądającej podłogi, czyli tak jak wspomnieliśmy wcześniej na bardzo zniszczonych parkietach drewnianych lub panelach podłogowych. Położenie na nich wykładziny jest bardzo proste i pozwala osiągnąć znakomite rezultaty. Wykładziny dywanowe świetnie się także sprawdzają, jeżeli posiadamy małe dzieci. Wykładziny gwarantują bowiem bardzo dobrą izolację termiczną, dzięki czemu dzieci bawiąc się na podłodze nie są narażone na dochodzące z podłogi zimno. Wybierając wykładzinę z gęstym i długim włosiem, zabawa na podłodze stanie się także dla nich znacznie przyjemniejsza, ponieważ taka wykładzina będzie bardzo miła w dotyku i bez problemu można po niej chodzić nawet bosą stopą.

Wykładziny dywanowe, jako że są zazwyczaj stosunkowo tanie, doskonale się także sprawdzą, jeżeli wykańczamy mieszkanie przeznaczone na wynajem. Wykładzina zawsze wygląda bowiem bardzo dobrze i dla wielu osób, które poszukują idealnego mieszkania na wynajem z pewnością może być dużym plusem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *