Wybór dywanu, a grubość runa

Wybór dywanu, a grubość runa

Umieszczony w domu lub w mieszkaniu na podłodze piękny dywan zawsze dodaje całemu wnętrzu dużo blasku i przytulności. Wybierając się do sklepu z myślą o kupnie dywanu większość klientów nie wie jednak, na co dokładnie się zdecydować, ponieważ mnogość znajdujących się w ofercie największych sklepów rodzajów i wzorów dywanów jest tak duża, że nie mając w ich wyborze większego doświadczenia naprawdę można mieć kłopot z określeniem, na jakie elementy warto zwrócić uwagę wybierając już nawet nie kolorystykę dywanu, ale jego surowiec, z którego jest wykonany oraz gęstość i sposób tkania runa. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu postaramy się Państwu nieco pomóc i wskażemy najważniejsze elementy, na jakie trzeba zwrócić uwagę wybierając idealny dywan do swojego domu.

Z jakich materiałów mogą być wykonane dywany?

Pierwszą rzeczą, jaką musimy wybrać kupując dywan do swojego domu jest zdecydowanie się na to, z jakiego surowca będzie on wykonany. Od tego również w dużej mierze będzie zależało to, jaką będzie miał grubość runa oraz jaki będzie miał ciężar. Rodzaje dywanów można podzielić na dwie kategorie: dywany naturalne i dywany syntetyczne. Klienci najczęściej jednak, chcąc wykorzystać ten element do poprawy estetyki pomieszczeń, chętniej sięgają jednak po dywany naturalne. Najczęściej są one wykonane z wełny, jedwabiu lub z bawełny. Zwłaszcza te pierwsze są chętnie użytkowane ze względu na swoją wysoką estetykę, miękkość oraz stosunkowo dużą odporność na zabrudzenia. Dywany bawełniane i jedwabne są z kolei wybierane ze względu na swoją lekkość i możliwość wyprania nawet w pralce, ale ich zastosowanie nie zawsze umożliwi nadaniu wnętrzu tak samo przyjemnego klimatu.

Podział dywanów ze względu na sposób tkania

Istotną informacją na temat kupowanego dywanu jest też to, czy jest on tkany ręcznie, czy maszynowo. Najbardziej cenione na rynku dywany naturalne, które pochodzą z Indii lub krajów Bliskiego Wschodu są tkane ręcznie, co ma oczywiście również wpływ na ich cenę.

Sposób tkania dywanów może się także różnić sposobem uzyskania wzoru na dywanie. Tutaj możemy już rozróżnić dużo więcej rodzajów dywanów, spośród których najważniejsze to:

  • Dywany strzyżone – najpopularniejszy rodzaj dywanów, w którym wzór na dywanie jest uzyskiwany poprzez gęstość runa wyrażaną w punktach na metr kwadratowy. Takie dywany są łatwe do utrzymania w czystości i bardzo dobrze się prezentują.
  • Dywany ręcznie strzyżone i wycinane typu carving – rodzaj dywanów strzyżonych, w których dla podkreślenia wzorzystości ręcznie wycinane są niektóre elementy, dzięki czemu w efekcie otrzymuje się dywan o różnych wysokościach runa.
  • Dywany sznurkowe (płasko tkane) – Dywany płasko tkane, w których wzór jest otrzymywany poprzez zmianę grubości i gęstości poszczególnych pętelek.
  • Dywany typu „Shaggy” – Dywany, do wykonania których wykorzystuje się  bardzo miękkie włókna. Dywany te charakteryzują się dużą wysokością runa, która może oscylować od 30 do nawet 70 mm. Są cenione przez klientów przede wszystkim za dużą miękkość oraz ze względu na walory dekoracyjne.
  • Dywany o runie pętelkowo-ciętym – Dywany, w których klasycznie strzyżone fragmenty przeplatają się z nierozciętymi pętelkami, dzięki czemu uzyskuje się ciekawy efekt wizualny.
  • Dywany wielowarstwowe – Typ dywanów stosowany od niedawna. Jest połączeniem wszystkich innych typów dywanów, dzięki czemu w jednym dywanie obok siebie znajdują się różne sposoby tkania, co pozwala na uzyskanie naprawdę ciekawych właściwości dekoracyjnych.

Oprócz tego w sklepach znaleźć można także m.in. dywany strukturalne 3D, dywany ręcznie wiązane czy dywany ręcznie tuftowane, czyli wykonywane poprzez wstrzeliwanie przędzy za pomocą specjalnego urządzenia pomiędzy nici osnowy.

Jaką wagę powinien mieć solidny dywan?

Bardzo ważnym czynnikiem dla wielu klientów wybierających dywan jest jego waga. Będzie ona zależała od kilku czynników, przede wszystkim właśnie od wykorzystanego do wykonania dywanu rodzaju surowca, ale również od wysokości i grubości runa oraz liczby zastosowanych do stworzenia dywanu pęczków. Gęstość runa w dywanie zazwyczaj będzie się wiązała ze zwiększeniem jego ciężaru. Będzie ona bowiem związana z ilością potrzebnych do jego utkania pęczków, czyli dokładnej liczby włosów znajdującej się na 1 metrze kwadratowym powierzchni dywanu. Standardowo gęstość dywanu wełnianego mieści się w przedziale między 100 a 500 tys. pęczków. Oczywiście w dywanach jedwabnych ilość pęczków jest jeszcze większa i nie ma to wpływu na zwiększenie ich ciężaru. Istnieje również specjalny rodzaj dywanów wełnianych „shaggy”, które charakteryzują się szczególnie dużą puszystością i długością runa oraz związaną z tym większą wagą, a przy tym mają znacznie mniej pęczków niż zwykłe dywany wełniane.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *