Materiały z których produkowane są wykładziny

Materiały z których produkowane są wykładziny

Wykładziny dywanowe są bardzo chętnie stosowane w każdym obiekcie biurowym. Pozwalają bowiem na szybkie, estetyczne, a przy tym niezbyt drogie wykończenie pomieszczeń biurowych. Wykładziny podłogowe są jednak także coraz częściej stosowane przez klientów prywatnych, którzy widzą w nich sposób na wykończenie podłóg w swoich domach mieszkalnych. Dużą zaletą wykładzin jest nie tylko bogactwo dostępnych wzorów i kolorów, ale również bogactwo materiałów, z których mogą być one wykonane. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy Państwu, z jakich materiałów najczęściej są wykonywane wykładziny dywanowe i w zależności od tego, czym się one charakteryzują. Ogólnie rzecz biorąc podobnie jak w przypadku dywanów, wykładziny mogą być wykonane z materiałów naturalnych lub z materiałów sztucznych.

Wykładziny z poliamidu

Najczęściej stosowanym obecnie surowcem do produkcji wykładzin dywanowych jest poliamid. Wykonane z niego wykładziny charakteryzują się bardzo dużą trwałością, oraz sprężystością. Bardzo istotne zwłaszcza w przypadku wykładziny dywanowej, która jest położona w narażonych na duże natężenie ruchu pomieszczeniach biurowych, jest także to, że wykładziny poliamidowe są odporne na zabrudzenia oraz długo utrzymują swoją barwę.

Wykładziny poliestrowe

Wykładziny poliestrowe miały szczyt swojej popularności mniej więcej kilkanaście lat temu. Dziś stosowane są już raczej rzadko, ponieważ przy nie tak dużo niższej cenie nie gwarantują takich parametrów użytkowych, jak wykładziny poliamidowe. Są niestety mniej trwałe, mniej odporne na działanie środków chemicznych, przez co trudniejsze do utrzymania w czystości i łatwiej tracą kolor.

Wykładziny polipropylenowe

Tego rodzaju wykładziny dywanowe są bardzo popularne wśród klientów ze względu na to, że charakteryzują się największą odpornością na ścieranie. Są także odporne na działanie środków chemicznych oraz nie wchłaniają wody. Wykładziny polipropylenowe mają jednak również jedną poważną wadę. Ze względu na to, iż mają stosunkowo twarde włókna, pod naciskiem mebli lub innych ciężkich przedmiotów mogą ulec odkształceniom.

Wykładziny akrylowe

Największą zaletą wykładzin akrylowych jest to, że odznaczają się bardzo dużą miękkością i sprężystością włókien. Są jednak przy tym mało odporne na odkształcenia oraz na ścieranie.

Wykładziny wełniane

Tego rodzaju wykładziny z materiałów naturalnych są albo w całości wykonane z wełny, albo są z dodatkiem wełny. Ze względu na to, że materiał ten jest najmilszy w dotyku, wykładziny wełniane są najchętniej stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych, w których zapewniają przyjemny mikroklimat, a jednocześnie nie są narażone na tak duże obciążenia. W biurach nie zaleca się stosowania wykładzin wełnianych, ponieważ są one po prostu za bardzo narażone na mechacenie i zbyt mało odporne na zbyt duże natężenie ruchu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *