Jak zabezpieczyć wykładzinę przed plamieniem?

Jak zabezpieczyć wykładzinę przed plamieniem?

Wykładziny dywanowe obecnie królują w większości biur. Użytkownicy wykładzin cenią je przede wszystkim za to, że budują dużo przyjemniejszy klimat w miejscu pracy, zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną od podłogi i dobrze tłumią powstające w pomieszczeniach hałasy. Jednocześnie jednak wiele osób za wadę wykładzin uznaje powstające na nich plamy. Wylana kawa lub herbata, wypadnięte z przenoszonego talerza kawałki jedzenia… To tylko niektóre elementy mogące spowodować powstanie na wykładzinie bardzo trudnej do usunięcia później plamy. Na szczęście wykładzinę dywanową można jednak dodatkowo zabezpieczyć i sprawić, że nie będzie na niej tak łatwo dochodziło do powstawania plam. W tym celu konieczne jest zastosowanie odpowiednich impregnatów.

Istnieje aż dwa rodzaje tego typu impregnatów do dywanów. Każdy z nich ma nieco inne zadanie i chroni przed łatwym powstawaniem na wykładzinach nieco innych plam. Jakie rodzaje impregnatów można zastosować w wykładzinach?

Impregnaty fluorochemiczne

Ten rodzaj impregnacji zapewnia wykładzinie dobre zabezpieczenie przed będącym głównym tematem naszego wpisu plamieniem. Wykładzina, która została zabezpieczona poprzez impregnację fluorochemiczną, jest dużo łatwiejsza do utrzymania w czystości. Można ją łatwiej i skuteczniej odkurzyć oraz wywabić z niej nawet najtrudniejsze do usunięcia plamy. W wykładzinach, które są zabezpieczone tego rodzaju impregnatami, dużo lepsze efekty daje ich pranie. Impregnaty fluorochemiczne, jak sama nazwa wskazuje, posiadają w swoim składzie fluor, który po nałożeniu na wykładzinę dywanową jest w stanie w niej osłaniać każdą pojedynczą nić. Fluor łączy się z materiałem i tworzy wokół niego barierę ochronną. Tego typu zabezpieczenie jest z resztą również stosowane na wykładzinach przez producentów. Z czasem jednak impregnacja fluorochemiczna pod wpływem użytkowania wykładziny się ściera, dlatego też konieczne jest jej ponowne zastosowanie. Najczęściej taką możliwość, jako dodatkową usługę, oferują po prostu firmy, które zajmują się czyszczeniem wykładzin. Na pewno warto jest z niej skorzystać, ponieważ dzięki temu wykładzina w biurze przez dłuższy czas będzie się bardzo dobrze prezentowała.

Impregnaty hydrofobowe

Drugim rodzajem impregnatów do wykładzin dywanowych są impregnaty hydrofobowe, czyli impregnaty, które chronią materiał wykładziny przed wnikaniem w niego rozlanych płynów. Umieszczenie na powierzchni wykładziny impregnatu hydrofobowego sprawia, że rozlana kawa czy herbata nie będzie miała możliwości wniknięcia w głąb włókien i dzięki temu nie dojdzie do powstania brzydko wyglądających i bardzo trudnych do usunięcia plam. Działanie impregnatów hydrofobowych jest podobne do działania wszystkich innych środków impregnujących. Preparat nanosi się na powierzchnię wykładziny, wnika on w materiał i powoli wysycha. Po zakończeniu schnięcia impregnatu na wykładzinie wytworzona już jest bariera ochronna, która powoduje odpychanie wylanej na nią wody. Dzięki niej już żaden płyn nie będzie mógł do czasu działania bariery przeniknąć w głąb wykładziny. Po rozlaniu czegoś na wykładzinę można ją po prostu łatwo wytrzeć, tak samo jakbyśmy wytarli panele podłogowe czy drewniany parkiet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *