Jak przygotować podłoże pod wykładziny?

Jak przygotować podłoże pod wykładziny?

Jedną z najważniejszych zalet wykładzin dywanowych i wykładzin z PCV jest to, że są one bardzo łatwe w montażu. Jedynym problemem związanym z prawidłowym ułożeniem wykładziny na podłodze może być tylko wcześniejsze przygotowanie pod nią podłoża. Oczywiście, jeżeli sami nie czujemy się na siłach, żeby to zrobić, zawsze mamy możliwość zakupu wykładziny wraz z usługą jej montażu. Żeby móc to ocenić trzeba jednak najpierw wiedzieć, na czym polega przygotowanie podłoża pod montaż wykładziny. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przybliżamy Państwu ten problem, tak abyście sami mogli ocenić, czy będziecie potrafili sami właściwie przygotować podłogę, czy jednak prędzej skorzystacie z usługi specjalistów.

Na co należy zwracać uwagę podczas przygotowania podłoża pod wykładzinę?

Wykładziny mogą być łatwo ułożone na poprawnie wykonanych i zagruntowanych wylewkach betonowych. Przed rozpoczęciem układania wykładziny należy jednak dokładnie sprawdzić, czy podłoże jest właściwie do tego przygotowane. Powierzchnia musi być idealnie równa, sucha, dokładnie wyczyszczona, stabilna i wytrzymała. Od tego, jak dobrze będzie przygotowane podłoże, zależy to jak długa będzie żywotność położonej na niej wykładziny. Na nierównej powierzchni może się ona bowiem odkształcać, przecierać, a nawet mogę w niej powstawać jakieś dziury, dlatego koniecznie trzeba najpierw właściwie takie podłoże przygotować.

Przygotowanie podłogi pod ułożenie wykładziny

Podczas przygotowywania podłoża należy zlikwidować wszelkie wskazane powyżej elementy, które mogłyby mieć wpływ na żywotność wykładziny. Na pewno na początku trzeba sprawdzić, czy podłoże jest idealnie równe i nie ma na nim żadnych uszkodzeń, szczelin lub dylatacji. Jeżeli zauważymy takie elementy koniecznie trzeba je zlikwidować, usunąć zgrubienia, szczeliny wypełnić żywicą naprawczą i wszystko dokładnie wyrównać. Po wyrównaniu powierzchni podłoża warto jest ją dodatkowo zagruntować, a następnie zaszpachlować. W zależności od stanu podłoża, może być potrzeba zagruntowania całego podłoża lub tylko jego fragmentów. Dzięki temu uda nam się ją dodatkowo wzmocnić, wyrównać jej chłonność oraz zapewnić idealną przyczepność. Po zagruntowaniu musimy oczywiście zaczekać aż podłoga wyschnie. Podczas układania wykładziny dywanowej poziom wilgotności podłoża nie może przekraczać 2%. Jeżeli podczas dokonywania pomiarów poziom ten jest przekroczony, musimy niestety wstrzymać się z montażem, aż uda się doprowadzić wylewkę do odpowiedniego poziomu wilgotności.

Ostatnim elementem, na jaki koniecznie musimy zwrócić uwagę przed ułożeniem wykładziny jest czystość podłoża. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że pod ułożoną wykładziną znajdą się jakieś paprochy, małe kamienie czy fragmenty wylewki. Po nadepnięciu na nie, będzie to groziło powstaniem w wykładzinie dziury. Przed rozpoczęciem pracy koniecznie więc musimy jeszcze dokładnie wyczyścić całe podłoże.

Co zrobić, jeżeli na podłodze była już wcześniej położona wykładzina?

Jeżeli na podłodze mamy już wykładzinę i chcemy ją zastąpić nową, cały czas obowiązują takie same wymagania dotyczące przygotowania podłoża. Starą wykładzinę należy więc zdjąć z podłogi wraz z pozostałościami po chemii montażowej, a następnie dokładnie sprawdzić, czy podłoże nie wymaga żadnych dalszych działań. Co dla wielu osobom może się wydać dziwne, nasze zadanie będzie tym trudniejsze, im lepiej było przygotowane podłoże i zamontowana wykładzina przez poprzednią ekipę montażową. Będzie na niej wtedy bowiem więcej pozostałości po chemii montażowej, której bez profesjonalnych narzędzi i urządzeń będzie nam bardzo trudno usunąć. Warto więc  w takich wypadkach skorzystać z usług specjalistów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *