Jak dbać o wykładzinę w biurze? Porady i sugestie

Jak dbać o wykładzinę w biurze? Porady i sugestie

Na naszym blogu firmowym już wielokrotnie wskazywaliśmy na to, jak korzystnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zastosowanie jako wykończenia podłóg w pomieszczeniach biurowych wykładzin dywanowych. Jeżeli już jednak położymy wykładzinę w biurach, musimy także pamiętać o tym, że przestrzeń ta jest znacznie intensywniej użytkowana niż przestrzenie domowe, dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiednich działań, które mają na celu właściwe zadbanie o umieszczone na podłodze wykładziny. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu poświęcimy temu zagadnieniu nieco więcej miejsca i postaramy się dokładnie opisać, jak należy dbać o wykładzinę dywanową, aby ta mogła nam dobrze służyć przez lata.

Przede wszystkim regularne czyszczenie i konserwacja naszej wykładziny

Najważniejszym elementem dbania o stan wykładziny w biurze jest jej regularne czyszczenie. Dzięki temu nasza wykładzina będzie cały czas pięknie wyglądała, a w dodatku znacznie wydłuży się możliwy czas jej użytkowania. Mówiąc o czyszczeniu, nie mamy oczywiście na myśli regularnego odkurzania, bo to jest rzecz naturalna, tylko dokładne jej mycie przez profesjonalne firmy czyszczące. Według producentów, dokładne mycie wykładzin dywanowych powinno się wykonywać co najmniej raz w roku. Żeby mieć jednak pewność, że wykładzina przez cały czas będzie  w idealnym stanie, zaleca się tę czynność powtarzać częściej, co najmniej 2-3 razy w roku.

Obecnie stosuje się dwa sposoby czyszczenia wykładzin dywanowych: na sucho lub na mokro. Na czym polegają obie metody czyszczenia?

Czyszczenie wykładzin na sucho

Czyszczenie wykładziny na sucho, czyli z zastosowaniem tzw. metody suchej piany czy kapsułkowanie, odbywa się poprzez nałożenie na znajdującą się na podłodze wykładzinę specjalnego środka czyszczącego, a następnie wcieranie go w jej runo przy użyciu maszyny tarczowej. Wcierany w wykładzinę środek czyszczący po chwili zaczyna się krystalizować i wiązać ze sobą brud, który pod koniec czyszczenia wystarczy już tylko odkurzyć. Dużą zaletą tej metody czyszczenia jest to, że po odkurzeniu wykładziny można od razu wracać do pracy.

Czyszczenie wykładzin na mokro

Drugą chętnie stosowaną metodą czyszczenia wykładzin dywanowych jest metoda na mokro, którą nazywa się też często czyszczeniem dogłębnym. Metoda ta umożliwia znacznie dokładniejsze wyczyszczenie wykładziny dywanowej, jednak jej wadą jest to, że jej zastosowanie wymaga zamknięcia biura na co najmniej kilka, kilkanaście godzin. Jest to także metoda nieco droższa od czyszczenia na sucho. Stosowany w tej metodzie środek czyszczący jest dokładnie nanoszony na wykładzinę. Po chwili zaczyna się rozpuszczać i wiązać znajdujący się w wykładzinie brud. Następnie środek wraz z zabrudzeniami usuwa się przy użyciu specjalnego urządzenia odsysającego, czyli ekstraktora.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *