Czy alergik może mieć w domu dywan?

Czy alergik może mieć w domu dywan?

Wielu alergików odczuwa swoje objawy na skutek kontaktu z roztoczami kurzu i w związku z tym stara się pozbyć ze swojego najbliższego otoczenia, czyli przede wszystkim ze swoich domów, wszystkich elementów, które potencjalnie mogą być siedliskami kurzu. Najczęściej więc ograniczają oni powierzchnie mebli, na których może się gromadzić kurz oraz usuwają z podłóg dywany woląc pozostawić na ziemi jedynie dużo łatwiejsze do czyszczenia drewniane deski, panele podłogowe lub terakotę. Czy jednak rzeczywiście alergicy nie powinni mieć na podłogach w swoich domach dywanów? Okazuje się, że niekoniecznie. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu podpowiemy Państwu, na co zwracać uwagę podczas wyboru dywanu, jeżeli jest się uczulonym na roztocza kurzu.

Dlaczego dywany mogą być niebezpieczne dla alergików?

Na początku musimy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dywany są tak często wskazywane jako element, który nie powinien się znajdować w domach ludzi, którzy cierpią z powodu alergii. Alergicy nie są tak naprawdę uczuleni na sam kurz, ale na żyjące w nich roztocza, czyli rozwijające się w nich mikroskopijne organizmy, dla których najlepszym pożywieniem jest ludzki naskórek. Roztocza kurzu uwielbiają miejsca, w których jest ciepło, wilgotno i które są rzadko wietrzone. Osoby twierdzące, że dywany nie są wskazane dla alergików wskazują je jako miejsca, w których łatwo może dochodzić do rozwijania się będących przyczyna problemów roztoczy. Według najnowszych badań, nie jest to jednak prawdą i znacznie większe stężenie alergenów jest w pomieszczeniach i w miejscach, w których zamiast dywanów czy wykładzin dywanowych podłogi są gołe lub są na nich umieszczone twarde pokrycia, m.in. wykładziny z PVC, panele drewniane, parkiety czy ceramika.

Żeby na takich powierzchniach faktycznie mogło być mniej kurzu, musiałyby być one odkurzane przynajmniej 2 razy dziennie. W innym przypadku kurz w łatwy sposób jest po nich roznoszony i z pewnością nie wpływa to pozytywnie na samopoczucie alergików. Takiego problemu jednak nie ma, jeżeli na podłodze umieszczony jest dywan lub wykładzina dywanowa. Zwłaszcza taka, którą będzie łatwo wyczyścić.

Jakie dywany będą najlepsze dla alergików?

Przede wszystkim takie, których włosie nie będzie dłuższe niż około 10-12 milimetrów. Osoby uczulone na roztocza kurzu na pewno nie powinny się decydować na zakup grubych dywanów wełnianych czy puszystych dywanów typu shaggy, ponieważ im dywan jest gęstszy i im ma dłuższe włosie, tym trudniej jest z niego usunąć kurz. Cierpiąc  powodu alergii na roztocza kurzu, najlepiej zamiast dywanów wykonanych z naturalnych materiałów, przede wszystkim z wełny, zdecydować się na dywany syntetyczne.

Jakie są zalety dywanów syntetycznych?

Przede wszystkim dywany syntetyczne nie zawierają w sobie celulozy oraz żadnych białek oraz nie chłoną wilgoci, a ich włókna mają właściwości elektrostatyczne, co sprawia, że nie przyciągają kurzu. Takie dywany nie są po prostu dobrym miejscem bytowania dla roztoczy kurzu, a przy tym są dużo łatwiejsze do czyszczenia. Najlepszym wyborem będą dywany wykonane z włókien syntetycznych, przede wszystkim z polipropylenu, które nie zawierają w sobie żadnych substancji, które mogłyby być pożywieniem dla roztoczy. Nie polecamy natomiast tak bardzo dywanów wykonanych z wiskozy, ponieważ one także mogą mieć w składzie np. celulozę.

Niezależnie od tego, jaki dywan wybierzemy, ważnym elementem jest jego regularne czyszczenie, tak aby móc na bieżąco pozbywać się z niego kurzu. Nie ma się jednak czego obawiać, bowiem czyszczenie dywanów syntetycznych będzie zdecydowanie łatwiejsze niż czyszczenie dywanów z materiałów naturalnych i z pewnością uda się skutecznie pozbyć wszystkich ewentualnych alergenów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *