Zakup wykładziny podłogowej. Na co zwrócić uwagę?

Zakup wykładziny podłogowej. Na co zwrócić uwagę?

Jeszcze do niedawna wykładziny podłogowe były stosowane niemal wyłącznie w budynkach biurowych oraz w obiektach użyteczności publicznej. Administratorzy tego typu budynków wybierali je, ponieważ charakteryzowały się nieco niższą ceną od innych rodzajów pokryć podłogowych, a przy tym były dostępne w praktycznie dowolnym kolorze oraz z dowolnymi elementami ozdobnymi. Dziś wykładziny podłogowe cały czas królują w polskich biurach i innego typu obiektach publicznych, ale oprócz tego są także coraz chętniej stosowane przez klientów w prywatnych domach czy mieszkaniach. W dzisiejszym wpisie na naszym blogu podpowiemy Państwu, na co należy zwracać uwagę wybierając wykładzinę podłogową do swojego domu lub do biura. W tym celu wyszczególniliśmy 3 najważniejsze elementy.

Gęstość runa wykładziny podłogowej

Gęstość albo raczej ciężar runa oznacza ilość włókna zużytego do utkania 1m2 wykładziny podłogowej. Im ta wartość będzie większa, tym wykładzina będzie wyższej jakości i będzie mogła być bardziej intensywnie użytkowana.

Właściwości antyelektrostatyczne i antyzabrudzeniowe wykładziny

Drugim elementem, który powinno się brać pod uwagę przy wyborze wykładziny podłogowej, są właściwości antyelektrostatyczne i antyzabrudzeniowe. Dzięki nim wykładzina nie będzie tak bardzo pochłaniała kurzu i innego typu brudów, a wylewane na nią płyny nie będą wchłaniane w głąb włókien, tylko będą pozostawały na wierzchu, dzięki czemu będzie je można skutecznie wyczyścić. Osiągnięte dzięki dodaniu do wykładziny specjalnych włókien, które mają za zadanie odprowadzanie ładunków elektrycznych do podłoża, właściwości elektrostatyczne są bardzo pożądane przede wszystkim w pomieszczeniach, w których pracują komputery.

Rodzaj zastosowanego podkładu pod wykładzinę podłogową

Bardzo istotnym elementem podczas wyboru najlepszej wykładziny podłogowej jest także rodzaj użytego do niej podkładu. Od tego zależy bowiem, gdzie dany rodzaj wykładziny może zostać ułożony. Wyróżnia się przynajmniej kilka rodzajów podkładów:

  • Podkłady filcowe, które można położyć na praktycznie każdym rodzaju podłoża.
  • Podkłady z gumy kauczukowej, które są odporne na rozdarcie. Ze względu na możliwość wchodzenia w reakcje chemiczne z innymi rodzajami podłoża, stosuje się je wyłącznie na wylewkach betonowych.
  • Podkłady z gąbki – sprawiają, że wykładzina jest bardziej miękka oraz zwiększają jej izolację termiczną i akustyczną. Tego rodzaju podkłady są najczęściej stosowane w mieszkaniach i w domach prywatnych.
  • Podkłady z juty naturalnej są najlepszym rozwiązaniem do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym.
  • Podkłady z juty syntetycznej wyróżnia się bardzo dużą odpornością na wilgoć, dzięki czemu gwarantuje wysoką stabilność wymiarów przycinanej wykładziny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *