Wykładziny wykorzystywane w salonach

Wykładziny wykorzystywane w salonach

Wykładziny dywanowe coraz częściej są wybierane i stosowane także w prywatnych domach i w mieszkaniach. Można je spokojnie wykorzystać do wykończenia większości domowych pomieszczeń. Wykładzina doskonale się sprawdzi w pokoju dziecięcym, w sypialni czy w przedpokoju. Coraz częściej jednak klienci decydują się na jej zastosowanie także w pokojach dziennych, czyli w salonach. W dzisiejszym wpisie na blogu przedstawiamy najważniejsze zalety takiego rozwiązania oraz wskazujemy, jak wybrać taką wykładzinę dywanową, która w salonie będzie mogła się najlepiej sprawdzić.

Jakie są zalety zastosowania wykładziny w salonie?

Decyzja o zastosowaniu wykładziny dywanowej w salonie ma wiele zalet. Przede wszystkim pokrycie podłogi w pokoju dziennym dobrze dobraną pod względem kolorystycznym i wzorniczym do innych elementów aranżacji wnętrza wykładziną ma duży wpływ na poprawę atmosfery i wyglądu całego wnętrza. W takim pokoju na pewno będzie dużo przyjemniej, dzięki wykładzinie będziemy mogli chodzić w salonie bez kapci. Wykładzina będzie miała także wpływ na poprawę izolacji termicznej od podłogi, co także zwiększa komfort przebywających w takim pomieszczeniu osób. Wymieniając zalety zastosowania wykładziny dywanowej do pokrycia podłogi w salonie nie można także zapomnieć o tym, że dzięki niej w pomieszczeniu uda się uzyskać znacznie lepszą akustykę. Wykładzina dywanowa bardzo dobrze tłumi powstające na podłodze dźwięki uderzeniowe.

Na co należy uważać wybierając wykładzinę dywanową do salonu?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić dużą uwagę na to, żeby wybrać taką wykładzinę dywanową, która będzie się charakteryzowała dużą wytrzymałością, nie będzie narażona na powstawanie na niej wgnieceń, nie będzie szybko traciła koloru oraz po prostu będzie pasowała do innych elementów aranżacji.

Żebyśmy mogli być w pełni zadowoleni z wybranej do salonu wykładziny powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa elementy: na rodzaj zastosowanego w produkcji wykładziny podkładu oraz na rodzaj runa. Są to dwa podstawowe elementy budowy wykładziny dywanowej.

Jaki rodzaj podkładu wykładziny dywanowej będzie najlepszy?

Do wyboru mamy cztery możliwości: podkłady z filcu, podkłady z juty, podkłady z gąbki oraz podkłady z gumy kauczukowej. Najbardziej wszechstronne i w sumie też najtańsze są wykładziny z podkładami filcowymi. Można je stosować na każdej powierzchni, bardzo dobrze ocieplają podłoże i zapobiegają strzępieniu się samej wykładziny. Jeżeli jednak w salonie posiadamy ogrzewania podłogowe, wtedy lepiej będzie zastosować w nim wykładzinę z podkładem z juty.

Jakie runo najlepiej się sprawdzi w salonie?

 

Trudniejszym zadaniem będzie wybranie wykładziny dywanowej z odpowiednim rodzajem runa. To właśnie od tego elementu będzie zależała estetyka wykończenia podłogi. Obecnie można się zdecydować zarówno na wykładziny z naturalnym runem, jak i na wykładziny z runem syntetycznym.

Wybierając odpowiednią wykładzinę dywanową do salonu w swoim domu wiele osób decyduje się na wykładziny naturalne, których runo jest wykonane z wełny, z włókien kokosowych lub z trawy morskiej. Najprzyjemniejsze w dotyku są wykładziny runem z wełny, doskonale także wyciszają po mieszczenie oraz są łatwe w utrzymaniu. Niestety ze względu na to, że wełna może uczulać, jej stosowanie jest odradzane alergikom. Takiego problemu nie ma w przypadku wykładzin dywanowych z runem wykonanym z włókna kokosowego lub z trawy morskiej, ale one z kolei są dosyć sztywne i szorstkie, przez co nie zaleca się po nich chodzenia boso.

Spośród wykładzin z runem sztucznym najczęściej zaleca się zastosowanie w pomieszczeniach domowych wykładzin z poliamidu, poliestru lub polipropylenu. Wszystkie te rodzaje wykładzin mają swoje zalety, ale też ograniczenia. Wykładziny z poliamidu charakteryzują się np. bardzo dużą odpornością na wgniecenia oraz innego typu uszkodzenia. Nie chłoną także wilgoci i są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, niestety mają dosyć dużą tendencję do elektryzowania się. Wykładziny z polipropylenu z kolei są dostępne w nieco mniejszej ilości kolorów, ponieważ materiał ten nie przyjmuje tak dobrze barwników. Jest też trochę mniej odporny na wgniecenia, ale za to można go bezpiecznie czyścić na mokro i tak bardzo się nie elektryzuje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *