Wykładziny w placówkach medycznych

Wykładziny w placówkach medycznych

Wykładziny to jedne z najbardziej uniwersalnych materiałów stosowanych do wykańczania podłóg. W zależności od ich rodzaju można je zastosować w różnego rodzaju obiektach, nie tylko w biurach, w sklepach czy w prywatnych domach i mieszkaniach, ale również w różnego typu budynkach użyteczności publicznej. Odpowiednio dobrane rodzaje wykładzin świetnie się sprawdzają także w placówkach medycznych, czyli m.in. w szpitalach, klinikach medycznych oraz w przychodniach. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, jakie wymagania muszą spełniać stosowane w takich miejscach wykładziny oraz jakie rodzaje wykładzin mogą być  w nich stosowane.

Jakie wymagania stawiane są przed podłogami w placówkach medycznych?

Każda placówka medyczna to miejsce, w którym użyte do wykończenia wnętrz materiały, a więc także elementy pokrycia podłóg, muszą spełniać wiele wymogów. Stosowane w obiektach medycznych wykładziny muszą przede wszystkim odznaczać się dużą wytrzymałością na ruch oraz na częste stosowanie chemicznych środków dezynfekcyjnych, muszą być łatwe do utrzymania w czystości, nie mogą się na nich rozwijać ani utrzymywać bakterie oraz muszą się odznaczać odpowiednią estetyką, tak żeby wywoływały wyłącznie pozytywne samopoczucie u pacjentów. Dokładne wytyczne dotyczące wymagań stawianych przed elementami pokrycia podłóg w placówkach medycznych są opisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 22 czerwca 2005 roku, w sprawie wymagań, jakie powinny spełniać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej. Według tych przepisów zastosowane na podłogach w placówkach medycznych wykładziny powinny mieć gładką, zmywalną, nienasiąkliwą i odporną na działanie środków myjąco-dezynfekcyjnych powierzchnię. Mało który materiał stosowany do pokrywania podłóg spełnia takie wymagania. Odpowiednio dobrane wykładziny jednak tak.

Jakie rodzaje wykładzin najczęściej są stosowane w placówkach medycznych?

Dokładny rodzaj zastosowanej w placówce medycznej wykładziny zależy przede wszystkim od rodzaju placówki oraz od tego, jaką rolę pełni w niej dane pomieszczenie. W placówkach publicznych stosowane są przede wszystkim wykładziny elastyczne, czyli wykładziny PCW homogeniczne lub heterogeniczne, wykładziny kauczukowe lub wykładziny z linoleum. Dodatkowo zabezpieczone warstwą poliuretanu doskonale pełnią swoje funkcje i postawione przed nimi cele.

Nieco inne wykładziny zazwyczaj są wykorzystywane do wykańczania podłóg  w prywatnych klinikach medycznych. W nich bowiem równie ważna, jak cechy użytkowe wykładziny, jest ich estetyka. Częściej więc w takich miejscach, zwłaszcza w poczekalniach i w korytarzach montowane są antybakteryjne wykładziny flokowane, które łączą w sobie zalety elastycznej, trudnościeralnej wykładziny, z ciepłem i wygodą typowej wykładziny dywanowej.

Specjalne rodzaje wykładzin do pomieszczeń, w których stosowany jest sprzęt medyczny

Dodatkowe wymagania dotyczą wykładzin do służby zdrowia, które są stosowane w pomieszczeniach, w których korzysta się ze specjalistycznego sprzętu medycznego. Ze względu na to, że takie urządzenia korzystają z energii elektrycznej, znajdująca się pod nimi wykładzina musi charakteryzować się właściwościami antyelektrostatycznymi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *