Sposoby wykończenia dywanów – co sprawia, że dywany mogą wyglądać inaczej?

Sposoby wykończenia dywanów – co sprawia, że dywany mogą wyglądać inaczej?

Dywany od kilkudziesięciu lat  są bardzo chętnie stosowane w wielu domach i mieszkaniach. Ich zadaniem jest budowanie przyjemnego, ciepłego nastroju. Sprawiają, że wnętrza, w których są umieszczane stają się dużo bardziej przytulne, powodują ich wyciszenie oraz chronią np. umieszczone na podłodze drewniane deski lub parkiet przez zbyt szybkim zniszczeniem. Wybierając konkretny model i rodzaj dywanu, który umieścimy u siebie w domu mamy do wyboru wiele możliwości. W dobrze wyposażonych sklepach z dywanami i wykładzinami znajdziemy bowiem dywany, które będą wykonane nie tylko w różnym stylu, ale także takie, które są wykonane z różnych materiałów i z różnymi dodatkowymi elementami dekoracyjnymi. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawiamy najważniejsze sposoby wykończenia dywanów, czyli elementy, które mają największy wpływ na ich ostateczny wygląd.

Sposoby tkania dywanów

Pierwszym kryterium, które decyduje o ostatecznym wyglądzie dywanu będzie jego sposób tkania. Jest to absolutnie podstawowy element wykończenia dywanów. Obecnie dostępne na rynku dywany mogą być tkane na jeden z trzech sposobów. Wyróżniamy więc dywany tkane ręcznie, dywany tkane maszynowo oraz dywany tuftowane. Każdy sposób tkania dywanów sprawia, że nabierają one innej wartości i trwałości oraz nadaje im nieco innego wyglądu. Czym dokładniej charakteryzują się konkretne rodzaje dywanów, ze względu na ich sposób tkania?

Dywany tkane ręcznie

Najbardziej cenione są dywany tkane ręcznie, wykonane z naturalnych włókien. Tkane ręcznie runem plecionym na osnowie charakteryzują się bardzo pięknym wyglądem i indywidualnym stylem. Takie dywany często mają oryginalne wzory, które w zasadzie są niepowtarzalne i bardziej wyraziste niż wzory na dywanach tkanych maszynowo. Co równie istotne, ręczne tkanie dywanu pozwala mu także nadać wyższą gęstość.

Dywany tkane maszynowo

Dywany tkane maszynowo są bardzo często wybierane przez klientów. Zazwyczaj mają nieco niższa gęstość, ale za to charakteryzują się dużo niższą ceną, dzięki czemu, żeby je zastosować w domu, nie trzeba się liczyć z aż tak dużym wydatkiem finansowym. Dywany tkane maszynowo także są dostępne w bardzo dużej liczbie wzorów, także takich nie do końca standardowych, co na pewno wyróżnia jest od mających raczej geometryczne wzory dywanów tkanych ręcznie.

Dywany tuftowane

Ostatnim typem dywanów są dywany tuftowane. O czym nie każdy wie, dywany tuftowane stanowią dziś aż około 70 proc. wszystkich dywanów, które są sprzedawane w Europie. Dywany tuftowane także mogą być wykonywane ręcznie lub maszynowo. Ręcznie wykonywane są poprzez użycie pistoletu do tuftowania, który umożliwia przepychanie pętli z materiału przez specjalny rodzaj podkładu dywanu, na którym znajduje się nadrukowany wzór. Na początku pętle są przepychane przez ten nadruk, następnie nakłada się na materiał specjalny klej lateksowy, który tworzy bazę, tzw. siatkę. Po wyschnięciu kleju, do tylnej części dywanu dodaje się podkładkę ochronną, natomiast na wierzchu przycina się i wyrównuje wszystkie wykonane wcześniej pętle.

Sposoby obramowania dywanów

W zależności od sposobu tkania dywan może mieć inaczej wykonane obramowanie. W dywanach tkanych maszynowo wszystkie obramowania są proste, a składające się na nie włókna nie przechodzą przez osnowę, tylko kończą się równo z maszynowym szwem. W dywanach tkanych maszynowo także wszystkie dodatkowe frędzle są dodawane później, już po zakończeniu ich produkcji i są one albo doszywane, albo doklejane.

W dywanach tkanych ręcznie wyraźnie powinno być widać, że runo i osnowa tworzą całość, a frędzle są po prostu przedłużeniem osnowy. Na co warto zwrócić uwagę, obramowanie przy frędzlach w dywanach wykonywanych ręcznie nie zawsze jest równe i sam dywan niekonieczne przez to będzie tworzył idealny kwadrat czy prostokąt.

W dywanach tuftowanych jest też bardzo charakterystyczne obramowanie, po którym dokładnie widać, że wysokie runo dywanu jest przeprowadzone przez trzymającą całość tkaninę usztywniającą. Co istotne w tego typu dywanach frędzle także są dodawane dopiero po zakończeniu ich tkania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *