Przewóz wykładziny. Zasady transportu

Przewóz wykładziny. Zasady transportu

Wykładziny dywanowe i wykładziny z PVC są obecnie bardzo chętnie stosowanym elementem wykończenia wnętrz i to nie tylko w obiektach biurowych czy w budynkach użyteczności publicznej, ale również w prywatnych domach i mieszkaniach. Kupując wykładzinę trzeba jednak wiedzieć, że żeby móc ją bezpiecznie przetransportować, trzeba dysponować odpowiednim środkiem transportu oraz potrafić ją odpowiednio zabezpieczyć. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, jak powinny być bezpiecznie przewożone wykładziny dywanowe czy wykładziny z PVC i dlaczego zazwyczaj nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać.

Dlaczego przewóz wykładziny nie jest taki prosty?

Na trudności związane z przewozem wykładziny dywanowej lub wykładziny z PCV wpływ mają przede wszystkim dwa elementy: wymiary wykładziny oraz jej ciężar. W przypadku wykładzin w  rolkach największym problemem jest oczywiście ich szerokość. Standardowo wykładziny w rolkach mogą mieć szerokość 2, 3, 4 lub nawet 5 metrów. Wybór nawet najwęższej wykładziny, czyli takiej o szerokości 2 metrów, może sprawić, że jej przewiezienie własnym samochodem będzie po prostu niemożliwe, bo się do niego po prostu nie zmieści. Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeżeli wybierzemy wykładzinę w płytkach, chociaż i tu będziemy mieć problem, żeby przewieźć wszystkie płytki bez odpowiedniego samochodu dostawczego. Standardowo bowiem wykładziny w płytkach mają wielkość co najmniej 50×50 cm. Nie zawsze więc i one będą mogły nam się łatwo zmieścić do samochodu.

Istotnym problemem, zwłaszcza w przypadku wykładzin PCV, jest również ich ciężar. Trzeba bowiem pamiętać, ze wykładziny z PCV, w zależności od ich konkretnego rodzaju, mogą mieć bowiem różną grubość, która wpływa także na ich ciężar.

Jak powinno się przygotować wykładzinę do transportu?

Przygotowując wykładzinę do transportu, w celu sprawienia, żeby zajmowała ona jak najmniej miejsca w samochodzie dostawczym, koniecznie trzeba ją przede wszystkim jak najciaśniej zwinąć. Co ważne, wykładzinę należy zwijać stroną, po której się na niej chodzi do wewnątrz.

Żeby uniknąć przy okazji powstaniu na wykładzinie brzydko potem wyglądających zagnieceń, warto jest rozpocząć jej zwijanie od ułożenia na jednym z końców rulonu grubego kartonu. Przy zwijaniu używanej wykładziny, np. podczas przeprowadzki, nie trzeba korzystać z takiego wypełnienia. Ważne jest również to, żeby dokładnie zabezpieczyć wykładzinę na czas transportu, owijając ją folią stretch lub dokładnie i szczelnie ją oklejając szeroką taśmą klejącą. Oprócz tego wykładzina powinna także na czas transportu zostać zabezpieczona folią, żeby zabezpieczyć ją przed wilgocią.

Jak powinno się przewozić wykładzinę?

Mając już zwinięta i dobrze zabezpieczoną wykładzinę, teraz należy wybrać odpowiedni sposób jej transportu. Najlepiej i najwygodniej będzie po prostu skorzystać z usług firmy transportowej lub z możliwości dostarczenia jej do nas do domu przez sklep, w którym żeśmy ją kupili. Ta druga opcja będzie oczywiście najlepsza, ponieważ do czasu dostarczenia wykładziny do naszego domu lub do biura, to  sklep, w którym żeśmy dokonali zakupu będzie odpowiadał za to, czy doszła ona do nas w nienaruszonym stanie. Z tego samego powodu, jeżeli jest taka możliwość, warto jest powierzyć firmie w której dokonaliśmy zakupu także przeprowadzenie montażu wykładziny.

Przewożąc wykładzinę samemu, we własnym samochodzie lub w doczepionej do niego przyczepie, możemy ją umieścić poziomo lub pionowo. Jeżeli będzie właściwie zwinięta i zapakowana, sposób jej umieszczenia nie będzie miał na nią żadnego negatywnego wpływu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *