Montaż wykładzin. Etapy postępowania

Montaż wykładzin. Etapy postępowania

Montaż wykładziny podłogowej wbrew pozorom nie jest wcale taki trudny, jak się to może wydawać. Niezbędne jest jednak posiadanie właściwych narzędzi, cierpliwości oraz dokładności w wykonywanych działaniach. Oczywiście dokonując zakupu w naszym sklepie, mają Państwo możliwość jednoczesnego zamówienia usługi montażu wykładziny dywanowej, ale z doświadczenia wiemy, że niektórzy klienci kupując wykładzinę z myślą o położeniu jej tylko w jednym pokoju w swoim domu lub mieszkaniu, wolą to zrobić samodzielnie. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu podpowiadamy, jakie narzędzia i materiały należy przygotować oraz na czym polega krok po kroku montaż wykładziny.

Na początku właściwe przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do ułożenia na podłodze wykładziny, najpierw należy dobrze do tego celu przygotować podłogę. Podłoże, do którego przykleimy wykładzinę, musi być suche i idealnie czyste. Przed rozpoczęciem pracy, należy więc je dokładnie wyszczotkować i usunąć z niego ewentualny brud. Jeżeli tego nie zrobimy, ułożona wykładzina nie będzie idealnie wygładzona. Oprócz tego podłoże musi być także oczywiście proste. W przypadku jakichś spoin czy wyrw, niestety najpierw będziemy musieli je wypoziomować i zaszpachlować wszystkie znajdujące się na niej spoiny. Na tak przygotowanym podłożu, po usunięciu z pomieszczenia wszystkich znajdujących się w nim mebli przedmiotów, możemy przystąpić do pracy.

Czego będziemy potrzebowali do montażu wykładziny?

Przede wszystkim samej wykładziny. W wyborze właściwej jej ilości pomożemy my, jednak w tym celu będziemy potrzebowali dokładnych wymiarów pomieszczenia, w którym zamierzają Państwo ją położyć. Musicie więc zmierzyć szerokość i długość pomieszczenia oraz wymiary wszystkich wnęk i skosów. Do takiego wymiaru doliczymy około 10 cm szerokości i długości, dzięki którym będziecie mieli pewność, że na pewno starczy wykładziny do pokrycia całej powierzchni.

Przed montażem wykładziny konieczne będzie też skompletowanie niezbędnych do tego narzędzi i akcesoriów. Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję czy wykładzina będzie mocowana do podłoża przy użyciu folii dwustronnie klejącej, czy kleju. Na pewno ta pierwsza opcja będzie łatwiejsza, a w przypadku późniejszego uszkodzenia wykładziny, będzie nam ją też zdecydowanie łatwiej zdjąć. Musimy wiec kupić właściwą ilość materiału do klejenia. Powinniśmy także zaopatrzyć się w nóż do cięcia wykładziny oraz przecinak służący do przycinania wykładziny przy ścianach i cokołach. Przyda nam się również długa metalowa czy stalowa szyna, która ułatwi nam proste cięcie. Żeby ułatwić sobie później wygładzanie ułożonej wykładziny, można także spróbować wypożyczyć specjalnie do tego celu stworzony, ręczny walec.

Montaż wykładziny na klej

Opis montażu wykładziny rozpoczniemy od opcji zakładającej jej montaż na klej. W tym celu należy najpierw rozłożyć wykładzinę na całej powierzchni podłoża, tak abyśmy wiedzieli, że na pewno jest ona idealnie dobrana. Następnie należy odwinąć jej połowę i położyć na drugiej, natomiast po podłożu rozprowadzić równomiernie klej. Po odczekaniu chwili, nakładamy na klej odwiniętą wcześniej połowę wykładziny, dokładnie wyrównujemy jej położenie i powtarzamy tę samą czynność na drugiej połowie podłogi.

Montaż wykładziny na taśmach dwustronnie klejących

Wykorzystując do montażu wykładziny taśmy dwustronnie klejące, najpierw musimy dokładnie przymierzyć naszą wykładzinę, tak aby na pewno przykrywała całą powierzchnię. Następnie ją zabieramy, a na ziemi z taśmy siatkę na całej jej powierzchni. Po zakończeniu rozklejania taśmy, możemy przystąpić do rozkładania na niej wykładziny, a następnie do jej wygładzania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *