Linoleum na podłogę. Czy to dobry pomysł?

Linoleum na podłogę. Czy to dobry pomysł?

Linoleum jako materiał stosowany do wykańczanie podłóg wykorzystywany jest już od około 100 lat. Materiał ten ma bardzo wiele zalet, spośród których najważniejsze to wykonanie wyłącznie z naturalnych składników, łatwość układania dla profesjonalistów i wieloletnia trwałość. Zdecydowanie więc podłogi z linoleum nie są przeszłością, tylko cały czas są chętnie stosowane przez klientów. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu postaramy się dokładnie Państwu opisać czym są podłogi z linoleum, w jakich warunkach najlepiej się sprawdzają oraz dlaczego materiał ten cały czas cieszy się tak dużym powodzeniem wśród klientów.

Czym tak naprawdę jest linoleum?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie naszego tekstu, linoleum to materiał, który jest wykonany wyłącznie z naturalnych składników. Jego warstwą nośną jest tkanina jutowa, która została zatopiona w elastycznej masie z mieszanki mączek roślinnych, olejków, naturalnych żywic i barwników. Po wysuszeniu tak powstałego linoleum, dodatkowo, wierzchnia warstwa materiału jest jeszcze zabezpieczana przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi nałożonym na nią woskiem, najczęściej polimerem lub akrylem na bazie wody. W efekcie powstaje materiał, który jest bardzo wytrzymały na zarysowania i wgniecenia (nawet jeżeli na materiale pojawią się w pewnym momencie jakieś widoczne rysy, po jakimś czasie znikną, ponieważ się utlenią), jest sprężysty oraz na którym trudno jest się poślizgnąć. Dodatkowym atutem linoleum jest to, że nie zbiera się na nim brud, dzięki czemu materiał ten jest polecany do stosowania w domach osób, które cierpią na astmę lub są alergikami. Linoleum ma też bowiem właściwości antystatyczne i bakteriostatyczne, co sprawia, że na jego powierzchni nie rozwijają się żadne bakterie i mikroorganizmy.

Jedynym ograniczeniem linoleum jest to, że materiał ten nie jest za bardzo odporny na działanie wody, która co prawda w niego nie wsiąka, ale po jakimś czasie powoduje uszkodzenia, przez co nie zaleca się stosowania linoleum w pomieszczeniach, które stale są narażone na działanie wilgoci.

Dlaczego podłogi z linoleum mają tylu przeciwników?

Ponieważ bardzo często są mylone z innymi rodzajami podłóg elastycznych, czyli z podłogami wykonanymi z tworzyw sztucznych, m.in. z polichlorku winylu (PCW). Tymczasem są to zupełnie inne rodzaje podłóg. Przede wszystkim linoleum odznacza się przy nich znacznie dłuższą trwałością. Po ułożeniu na podłodze linoleum z biegiem czasu, na skutek starzenia, robi się coraz twardsze, co znacznie przedłuża okres jego możliwego użytkowania. Według szacowanych wyliczeń podłoga z linoleum jest w stanie pełnić swoje funkcje nawet przez 20-30 lat. To bardzo długo! Podłogi z linoleum są także nieco droższe od podłóg elastycznych wykonanych z tworzyw sztucznych, ale odznaczają się też znacznie korzystniejszymi cechami.

Gdzie najlepiej sprawdza się linoleum?

Właściwości linoleum polegające na tym, ze materiał ten jest w zasadzie całkowicie odporny na wgniecenia i zarysowania sprawia, że doskonale się sprawdza w ciągach komunikacyjnych w budynkach użyteczności publicznej czy np. w sklepach, a także w prywatnych domach i mieszkaniach. Obecnie w sklepach dostępne są materiały w bardzo wielu kolorach i z wieloma różnorodnymi wzorami i fakturami, dzięki czemu zdecydowanie się na taką podłogę pozwala na uzyskanie bardzo efektownej posadzki, która z pewnością stanie się ciekawym elementem aranżacyjnym. Poprzez użycie na podłodze linoleum można również w łatwy sposób wydzielić strefy w większym pomieszczeniu.

Czy układanie linoleum na podłodze jest łatwe?

Nie do końca. Linoleum jest bowiem znacznie trudniejsze do ułożenia niż np. podłogi z PCW i doradza się raczej skorzystanie przy tym z usług specjalistów zajmujących się montażem wykładzin. Tego typu materiały elastyczne wymagają bowiem idealnie gładkiej powierzchni podłogi. Tylko wtedy na ułożonym linoleum nie będzie widać żadnych zgrubień, wybrzuszeń czy uskoków. Nie będą także potem, już w trakcie jej użytkowania, powstawały żadne pęknięcia. Ważne jest również to, żeby starać się dobierać szerokość rolki linoleum do maksymalnej szerokości pomieszczenia, tak żeby uniknąć konieczności korzystania z dosztukowań linoleum, zwłaszcza jeżeli samodzielnie kładziemy podłogę. Tak ułożona podłoga będzie naprawdę dobrze wyglądała tylko, jeżeli przy jej układaniu będzie się korzystało z profesjonalnych urządzeń, czyli w tym przypadku przede wszystkim ze specjalnych zgrzewarek.

Przed przystąpieniem do pracy warto, żeby linoleum przebywało przez około 48 godzin rozłożone w pomieszczeniu, po to, żeby mogło się dostosować do panującej w nim temperatury i do poziomu wilgotności powietrza. Później linoleum jest przyklejane do podłoża przy użyciu specjalnie do tego celu stworzonych klejów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *