Koszt położenia wykładziny. Co wpływa na wycenę?

Koszt położenia wykładziny. Co wpływa na wycenę?

Wykładziny dywanowe już od wielu lat są podstawowym sposobem wykończenia podłóg w obiektach biurowych, w hotelach oraz w wielu innych obiektach użyteczności publicznej. Użytkownicy wykładzin dywanowych cenią je za bardzo ładny wygląd, za dobrą izolację termiczną i akustyczną oraz za to, że są wygodne, miękkie, niezbyt drogie, a przy tym łatwe do utrzymania w czystości. Wykładziny dywanowe są stosunkowo tanie, ale ostateczny koszt ich montażu będzie zależał od kilku opisanych w naszym dzisiejszym wpisie na blogu elementów.

Rodzaj wykładziny dywanowej

Podstawowym czynnikiem, który będzie miał wpływ na ostateczny koszt montażu wykładziny dywanowej, jest rodzaj wybranej wykładziny dywanowej. Obecnie w dobrze zaopatrzonych sklepach i hurtowniach z dywanami i wykładzinami można kupić aż 5 podstawowych rodzajów wykładzin dywanowych:

  • Wykładziny dywanowe poliamidowe – Najczęściej obecnie stosowany rodzaj wykładzin dywanowych, który charakteryzuje się bardzo trwałymi, sprężystymi i odpornymi na odkształcenia włóknami. Wykładziny poliamidowe są też łatwe do utrzymania w czystości.
  • Wykładziny dywanowe poliestrowe – Starszy rodzaj wykładzin, który nie jest już tak samo odporny na ścieranie, jest nieco mniej wytrzymały i trudniejszy do utrzymania w czystości. Takie wykładziny są także najmniej odporne na plamy oraz na działanie środków chemicznych, ale za to są najtańsze.
  • Wykładziny dywanowe polipropylenowe – Ten typ wykładzin jest najbardziej odporny na ścieranie i na działanie środków chemicznych oraz nie chłonie wody. Wykładziny polipropylenowe mają jednak bardzo twarde włókna, przez co nie są za bardzo odporne na odkształcenia.
  • Wykładziny dywanowe akrylowe – Ten typ wykładzin odznacza się miękkimi i sprężystymi włóknami, dzięki czemu jest miły w dotyku, ale jednocześnie także niezbyt odporny na ścieranie i na odkształcenia.
  • Wykładziny dywanowe z wełny – Wykładziny wełniane lub z dodatkiem wełny najbardziej przypominają dywany. Są miłe w dotyku, odporne na ścieranie, sprężyste, elastyczne  i ciepłe. Niestety jednocześnie wykładziny wełniane są również podatne na mechacenie i na powstawanie na nich plam. Wybierane są raczej do bardziej ekskluzywnych wnętrz.

Poszczególne rodzaje wykładzin dywanowych mogą się od siebie znacznie różnić pod względem ceny za metr kwadratowy. Najdroższe są zdecydowanie wykładziny wełniane, które jednak ze względu na jednocześnie nieco mniejszą trwałość i wytrzymałość są wybierane przez klientów nieco rzadziej. Koszt kupna wykładziny dywanowej zależy jednak nie tylko od tego, z jakiego materiału jest wykonana, ale również od opisujących ją parametrów użytkowych. Ceny wykładzin dywanowych kształtują się w przedziale od 20-30 zł, do nawet 200 zł za metr kwadratowy. Warto przy tym zaznaczyć, że nie każda wykładzina poliamidowa czy polipropylenowa jest taka sama, mogą się one od siebie różnić konkretnymi parametrami użytkowymi, które także będą wpływały na ich cenę.

Parametry jakości wykładziny dywanowej

Istnieje przynajmniej kilka parametrów, które opisują każdą wykładzinę dywanową. Najważniejszymi z nich są klasa użytkowa wykładziny, gramatura wykładziny oraz grubość warstwy użytkowej.

Klasa użytkowa wykładziny określa miejsce jej przeznaczenia. Wyróżnia się wykładziny o trzech klasach użytkowych: wykładziny klasy 4., czyli wykładziny przemysłowe, wykładziny klasy 3., które są przeznaczone do stosowania w miejscach użyteczności publicznej oraz wykładziny klasy 2. przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych. Klasy użytkowe są przyznawane ze względu na wytrzymałość wykorzystanych do ich wykonania materiałów. Decydują więc też o ostatecznej cenie danej wykładziny. Ważnym elementem jest także gramatura wykładziny, która opisuje gęstość znajdujących się w nich włókien. Im większa gęstość runa, tym wykładzina się lepiej prezentuje i tym jest droższa. Istotna jest także grubość warstwy użytkowej wykładziny. Tu także oczywiście im wykładzina ma większą, grubszą warstwę użytkową, tym będzie droższa, ale równocześnie także bardziej wytrzymała.

Koszt położenia wykładziny dywanowej a sposób i miejsce jej montażu

Ostatnim czynnikiem, który będzie decydował o kosztach zastosowania wykładziny dywanowej, są koszty jej montażu, a dokładniej to, jak dużo pracy ekipa montażowa będzie musiała wcześniej poświęcić na właściwe przygotowanie podłoża. Koszt montażu wykładziny wzrośnie, jeżeli zamówiona ekipa najpierw będzie musiała zerwać wcześniej stosowane pokrycie podłogi lub wyrównać jej powierzchnię.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *