Kiedy wykładzina wymaga wymiany na nową?

Kiedy wykładzina wymaga wymiany na nową?

Wykładziny dywanowe cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku i są coraz częściej stosowane nie tylko w obiektach biurowych, ale również w prywatnych domach i w mieszkaniach. Jedną z większych zalet wykładzin jest ich długa trwałość oraz wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, m.in. na uszkodzenia mechaniczne. Nie oznacza to jednak, że zamontowana na podłodze wykładzina nigdy nie będzie musiała zostać wymieniona na nową. Nawet najwyższej jakości wykładziny poliamidowe lub polipropylenowe, czyli z materiałów, które charakteryzują się największą wytrzymałością, po kilku latach intensywnego użytkowania mogą już się nie prezentować tak dobrze jak wcześniej i konieczna może być ich wymiana na nowe. W jakich przypadkach warto jest wymienić stosowaną wykładzinę dywanową na nową?

Wykładziny z widocznymi śladami użytkowania

Wykładziny dywanowe najczęściej są wymieniane na nowe z powodu powstania na nich widocznych śladów użytkowania. Ułożone np. na podłogach w obiektach biurowych wykładziny na co dzień są przecież bardzo intensywnie użytkowane. Każdego dnia przechodzi po nich wiele osób i to w butach wyjściowych, którymi wcześniej chodzili po chodnikach czy po trawniku. Wielokrotnie na wykładzinie na pewno pozostają także wniesione ślady błota, opadów deszczu, śniegu, a także piach. Nawet jeżeli ułożona w biurze wykładzina dywanowa jest regularnie czyszczona i poddawana profesjonalnym zabiegom pielęgnacyjnym, najprawdopodobniej po kilku latach od ułożenia zaczną być na niej widoczne ślady użytkowania. Najczęściej dochodzi do powstawania na wykładzinie przebarwień. Wykładzina po dłuższym czasie zacznie po prostu tracić swój kolor. W niektórych przypadkach na wykładzinie dochodzi  też do powstawania odkształceń – najczęściej w wyniku stawiania na nich ciężkich mebli i innego rodzaju przedmiotów. Na początku widoczne ślady użytkowania na pewno nie będą jeszcze tak bardzo dokuczliwe, ale po kilku miesiącach wykładzina może naprawdę przestać się już tak dobrze prezentować jak wcześniej.

Zniszczone, podarte wykładziny

Drugim częstym powodem wymiany wykładziny dywanowej na nową jest powstanie na nich wyraźnych uszkodzeń mechanicznych. Taki problem dotyczy przede wszystkim wykładzin starszego typu, które pozostawały zamontowane na podłodze przez długie lata. Często na takich wykładzinach są dobrze widoczne nie tylko plamy czy powstałe w wyniku działania promieni słonecznych i wykonywanych przez wiele lat zabiegów czyszczących przebarwienia, ale także będące dużo większym problemem przedarcia materiału. W momencie ich powstania naprawdę warto jest już podjąć decyzję o wymianie wykładziny na nową chociażby po to, żeby pozytywnie wpłynąć na aranżację wnętrza. Podarta wykładzina może też stanowić zagrożenie, ponieważ łatwo jest się o nią potknąć i przewrócić.

A może odświeżymy aranżację pomieszczenia?

Wykładziny dywanowe często są także wymieniane przy okazji odświeżania aranżacji wnętrz. Zmiana koloru zastosowanej wykładziny lub grubości jej runa zawsze skutkuje tym, że całe wnętrze uzyskuje nowy charakter. Z takiego powodu wykładziny dywanowe są często wymieniane nie tylko w obiektach biurowych, ale także  w prywatnych domach i mieszkaniach. Odświeżenie wnętrz, w których często się przebywa jest zawsze bardzo dobrym pomysłem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *