Jak zamontować wykładzinę, aby nie uszkodzić parkietu?

Jak zamontować wykładzinę, aby nie uszkodzić parkietu?

Jak zamontować wykładzinę, aby nie uszkodzić parkietu?

Wykładziny dywanowe są często wybieranym sposobem wykończenia podłogi w obiektach biurowych oraz w wielu prywatnych domach i w mieszkaniach. Nie zawsze jednak wykładzina dywanowa jest stosowana przy wykańczaniu posadzki, na której nie znajduje się jeszcze żaden materiał. W niektórych przypadkach inwestorzy decydują się na położenie wykładziny dywanowej np. na uszkodzonym lub niespełniającym ich wymagań estetycznych parkiecie. W takich przypadkach zastosowanie wykładziny jest zazwyczaj tylko czasowe i ma za zadanie zapewnić odpowiednią wygodę w pomieszczeniu do czasu aż będzie się gotowym do poniesienia większych kosztów związanych z wymianą lub z naprawą znajdującego się pod nią parkietu. Czy jednak faktycznie istnieją sposoby na to, żeby zamontowanie wykładziny dywanowej na parkiecie nie spowodowało jego większego zniszczenia? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie na blogu.

Wykładzina dywanowa na parkiecie – jak to zrobić?

W przypadku planowania położenia wybranej wykładziny dywanowej na parkiecie konieczne jest zastosowanie takiego jej rodzaju, który będzie mógł być zamontowany bez potrzeby klejenia. Zastosowanie wykładziny bez kleju jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli wykładzina jest rozwiązaniem tylko czasowym. Dzięki temu, że nie jest na stałe przyklejana do podłoża, później jest ją dużo łatwiej zdjąć i zastąpić innym materiałem. Zamontować w taki sposób wykładzinę można poprzez zastosowanie montażu pływającego lub taśm dwustronnie klejących. Oba te rozwiązania mają swoje zalety, dlatego też trzeba się nad tym najpierw dobrze zastanowić.

Na czym polega i kiedy warto się zdecydować na pływający montaż wykładziny?

Montaż pływający wykładziny polega na swobodnym jej ułożeniu na podłodze, bez żadnego spoiwa. Ten sposób ułożenia wykładziny sprawia, że jest ona nieco jak dywan, z tą różnicą, że dokładnie pokrywa całą powierzchnię podłogi. Największą zaletą czasowego położenia wykładziny jest prostota rozwiązania, które polega jedynie na równomiernym rozłożeniu wykładziny, bez stosowania żadnych spoiw. Ułożoną w taki sposób wykładzinę, w celu zapewnienia jej lepszej stabilności należy tylko później dokładniej przytwierdzić do ziemi z użyciem listew przypodłogowych lub listew progowych. O czym warto jednak pamiętać, taki sposób ułożenia wykładziny naprawdę dobrze się sprawdzi jedynie w niewielkich wnętrzach, w których jest możliwość pokrycia całej powierzchni podłogi jednym arkuszem wykładziny. W większych pomieszczeniach takie ułożenie tego materiału może spowodować to, że po pewnym czasie ułożona wykładzina dywanowa zacznie się marszczyć i szybko się zniszczy.

Montaż wykładziny dywanowej z zastosowanie taśm dwustronnie klejących

Bardziej uniwersalnym i mogącym być zastosowanym we wnętrzach o każdej powierzchni sposobem jest zastosowanie przy montażu wykładziny taśm dwustronnie klejących. Rozwiązanie to pozwala na dokładniejsze przytwierdzenie materiału do podłoża. Dzięki taśmom dwustronnie klejącym na powierzchni wykładziny nie będą powstawały żadne wybrzuszenia, wykładzina nie będzie się marszczyła oraz odchodziła od podłoża. Taśma powinna być przymocowana do wykładziny w miejscach łączenia ich poszczególnych warstw oraz przy ścianach.

Czasowe zamontowanie wykładziny z zastosowaniem jednego z wymienionych wyżej sposobów na pewno nie spowoduje zniszczenia znajdującego się pod nią parkietu i pozwoli po pewnym czasie łatwo ją zdjąć i zająć się renowacją obecnie nie tak dobrze się prezentujących drewnianych desek czy klepki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *